FB Soutěž o diíře

Každá mandala je tak trochu určená pro jeden astrologický archetyp. V této přehlídce odpovím na otázky: Proč je k danému měsíci a znamení určeno zrovna toto téma mandaly? Proč je mandala ztvárněná v daných barvách a příslušným způsobem? Mají dané symboly nějaký význam?

Mandaly v řádku

Samozřejmě se jedná o můj individuální vkus a ztvárnění mých osobních představ.


Beran (duben) – mandala SEBEVĚDOMÍ

kruh mandala 4 duben

U znamení Berana jsem váhala ještě mezi mandalou počátku, mandalou nadšení a mandalou tvořivosti. Tvořivost nakonec připadla Lvu a sebevědomí se mi jevilo jako užitečné téma pro mnohé z nás a proto vyhrálo. Chtěla jsem, aby mandala sebevědomí nebyla příliš měkká a oblá, ale aby vyjadřovala i asertivitu a „ostré lokty“. Ale ne zas moc. Proto jsem celou mandalu sebevědomí změkčovala koulemi různých barev. Zelená patří hlavně k dubnu, kdybych na něj nebyla vázaná, asi bych použila víč červené. Zelená je ale spojená se srdeční čakrou a tak je to správné, sebevědomí by mělo vycházet víc ze spojení s naším srdcem. Pak je zdravé.

Archetyp Berana: Nadšení, začátek, radost, akce, chuť jít vpřed, rozhodnost, sebeprosazení, seberealizace a sebevědomí…


Býk (květen) – mandala HOJNOSTI

kruh mandala 5 květen

Znamení Býka vždy odívám do růžové. Vládne mu Venuše, bohyně Lásky. Proto další variantou pro květen mi byla i mandala lásky. Zvažovala jsem též mandalu stability, ale nakonec vyhrála hojnost. Řekla bych, že stabilita je v této mandale vyjádřena tou čtverností a láska tou růžovou barvou. Já osobně hojnost vnímám víc jako světle modrou kvalitu. Z mého tvoření nechtěně vznikla ta krásná růžová a oblá prsa. Zřejmě to má symbolizovat hojnost hned od kolébky, jinak si to neumím vysvětlit :-).  

Archetyp Býka: Klid, kořeny, domov, hojnost, půda, hmota, sebe-hodnota, umět si užívat…


Blíženec (červen) – mandala KOMUNIKACE

kruh mandala 6 červenPro červnové Blížence jsem zvažovala také mandalu humoru, mandalu lehkosti nebo dokonce mandalu vtipu. Ale nakonec jsem zůstala u staré dobré komunikace. Blížencům vládne smíšek Merkur a jeho vyjadřuje žlutá barva. V názvu měsíce červen je další nápověda. Takže barevnost mandaly byla daná (žluto-červeno-oranžová). Mandalou jsem chtěla vyjádřit, že komunikace má být přímá a má vést z vašeho středu/nitra/srdce (ostré linie ze středu). Současně je třeba, aby komunikace byla plynulá a diplomatická (oblejší tvary a pecičky). Komunikace by měla být celistvá (kruhové propojení).
A nakonec komunikace by měla mít nějaký cíl a směr (symbol kormidla). 

Archetyp Blížence: Humor, lehkost, hravost, komunikace, informace, logika, praktičnost, přizpůsobivost…


Rak (červenec) – mandala BEZPEČÍ

kruh mandala 7 červenec

Rak měl mnoho variant. Byla tu mandala rodiny, mandala péče, mandala něhy, mandala citů, mandala domova. Nakonec jsem vybrala mandalu bezpečí. Bezpečí je výsledný pocit, který bychom měli cítit doma a v blízkosti těch, co máme rádi. Symbol šnečí ulity a lidských rukou snad hovoří jasným jazykem. Tato mandala je na první pohled trochu atypická, za což jsem opravdu ráda. Změna je život. A změn jsme schopni právě v okamžiku, kdy se cítíme v bezpečí.

Archetyp Raka: Bezpečí, hloubka emocí, citlivost, zázemí, blízkost, rodina, domov…


Lev (srpen) – mandala TVOŘIVOSTI

kruh mandala 8 srpenVolba pro Lva byla celkem jednoznačná. Buď sebevědomí nebo tvořivost. Sebevědomí mu ale již zabral Beran. Zbyla tvořivost a spirály v pohybu mi ji evokují. Někomu třeba tvořivost probublává do vědomí jako bublinky šampaňského na oslavě. Lvu vládne Slunce a jemu vévodí mimo jiné oranžová barva. K srpnu se také hodí oranžová. Do obrázku jsem záměrně přidala i světle modrou/tyrkysovou barvu. Ta vévodí protilehlému znamení Vodnáře. Vodnář Lva doplňuje intuitivností a vyvažuje jeho velké ego nesobeckou službou celku.  Vodnář se pod své dílo podepsat nepotřebuje. Lev ano. Takže zhruba něco mezi tím, je myslím to „pravé ořechové“.

Archetyp Lva: Tvořivost, talenty, oslava, úspěch, individualita, hravost, sebevědomí, velkorysost, radost…


Panna (září) – mandala ZDRAVÍ

kruh mandala 9 září

Téma mandaly pro Pannu jsem hledala celkem dlouho. Unikalo mi. Byli tu kandidáti jako mandala očisty, mandala služby, mandala čistoty (!), mandala krásy nebo mandala jemnosti. Ale vědomí, že archetyp Panny je úzce spojen s péčí o tělo a zdravím, mi jaksi chvíli nedocházel. Zdraví si tak nějak spojuji se zelenou barvou a měsíc září zase s okrovou. Proto ta kombinace v mandale zdraví. Vládce Panny je celkem sporný. Ze starých dob jí přisuzují Merkura (žlutá či okrová barva). Někteří tvrdí, že Panně vládne Chiron (vnitřní léčitel), a jiní že Proserpina (Persefona), kterou prý vyjadřuje „jedovatě“ zelená barva. Ať je to jak je to, přeji Vám, ať máte co nejdéle pevné zdraví, všechny zuby a všechna kolečka pohromadě. Snad to je z mandaly trochu cítit.

Archetyp Panny: Očista, péče o tělo, zdraví, analýza, zdokonalování, pořádek, pokora…


Váhy (říjen) – mandala PARTNERSTVÍ

kruh mandala 10 říjen

S tématem pro mandalu archetypu Vah jsem byla celkem nerozhodná. Mohla to být taky mandala lásky, mandala harmonie nebo mandala rovnováhy. Nakonec vyhrála mandala partnerství, jak jinak. A když partnerství, tak růže, jak jinak. Vahám vládne Venuše, bohyně lásky, a jí vévodí růžová barva. Tak jsem ji do podzimních dní trochu propašovala. A další pastelové barvy. Ať se nám to období líbí a neuvadáme na mysli. Symbol růže mi přijde pro partnerství příhodný. Je krásná a všichni víme, že má i trny. Proč je růží osm? Hádejte. Osmička je číslo rovnováhy. Nebo mi to možná prostě tak vyšlo…

Archetyp Vah: Partnerství, spolupráce, harmonie, rovnováha, spravedlnost, diplomacie, rozvážnost


Štír (listopad) – mandala SÍLY

kruh mandala 11 listopad

Štír nabízel opravdu mnoho zajímavých variant. Nejlákavější byla mandala transformace, mandala sexuality a mandala smrti. Ke všemu (aby to stálo za to) je ale potřeba síla, proto jsem nakonec zvolila mandalu síly. Sílu a Štíra si spojuji s rudou a černou barvou. Snad mi projde i ta vínová. Vládcem tohoto znamení je Mars (červená barva) a Pluto (hnědá, temná). Symbolika spirál, kruhů a proudění energie dovnitř i zpátky ven je snad v mandale zřejmá. Síla je jakoby neutrální, nádech jí dáváme až tím, kdy a jak jí použijeme. Síla je skvělá, nechť jsou dobré i Vaše záměry…

Archetyp Štíra: Touha, sexualita, hloubka, sebeovládání, transformace, síla, regenerace, léčení…


Střelec (prosinec) – mandala ŽIVOTNÍHO POSLÁNÍ

kruh mandala 12 prosinec

Téma mandaly pro Střelce bylo celkem jasné. Buď mandala vize nebo mandala životního poslání. O životní poslání s ním soupeřil ještě Kozoroh, ale nakonec ustoupil. Střelci vládne Jupiter a jemu vévodí vínová barva. Prosinci často dávám fialovou, tak jsem to letos opět prokombinovala. Životní poslání je jako krystal, který neustále vybrušujeme do dokonalosti. Chtěla jsem v této mandale trochu mužské ostrosti a nějaké hrany. Jednak proto, že ne vždy je životní poslání tak snadné k realizaci. A za druhé proto, že je to přeci jenom víc mužské téma. Přeji Vám příznivě nakloněného Jupitera a vítr v plachtách… 

Archetyp Střelce: Nadhled, moudrost, filosofie, pozitivní přístup, růst, rozšíření, hojnost, štědrost…


Kozoroh (leden) – mandala KONCENTRACE

kruh mandala 1 leden

U Kozoroha jsem měla nápadů na mandalu poskrovnu. Téměř okamžitě z toho byla mandala koncentrace. Volba tmavě modré byla předurčená. Kozorohu vládne Saturn a jemu vévodí především tmavě modrá. Také samotná podstata koncentrace tkví v práci s Adžna centrem neboli s 6. čakrou, jíž se tradičně přisuzuje vibrace tmavě modré až indigo barvy. Takže jsem si s modrou vyhrála. Co se týče tvarů, viděno s odstupem, hledala jsem intuitivně něco mezi ostrostí a měkkostí (v tu chvíli jsem nad tím nepřemýšlela). Zřejmě to vyjadřuje koncentraci, jak jí vnímám já. Musí být jednoznačná, vytrvalá a pevná (ostrost), ale i uvolněná, plynoucí a jemná (měkké tvary).

Archetyp Kozoroha: Koncentrace, cíl, pracovitost,  zodpovědnost, disciplína a řád, čas, samota, zkoušky, životní poslání, střídmost, skromnost…


Vodnář (únor) – mandala INTUICE

kruh mandala 2 únor

U Vodnáře jsem měla ještě dva nápady: zvažovala jsem mandalu vize a mandalu nadhledu. Mandala intuice byla celkem rychlou volbou. Zrovna tak jako Uranská tyrkysová a světle modrá barva. Podle mě má intuice přesně takovou barvu. Když jsem hledala její vyjádření, došla jsem k tomuto mnoha plátečnému lotosu, který asi ne náhodou připomíná 7. čakru naboli korunní centrum. Mnoho plátků mi také navozuje představu, že intuice má mnoho tváří a forem. Že je třeba jí objevit, naslouchat a následovat, pak se zjemňuje a projevuje čím dál častěji v čím dál subtilnějších situacích. Vlnky na okraji připomínají symbol znamení Vodnáře a ten symbol nemá znázorňovat vodu, ale prý vlnovou frekvenci. Kéž máme tu správnou frekvenci a jedeme na příjemné vlně i dál.

Archetyp Vodnáře: Svoboda, nezávislost, nadhled, přátelství, soucit, kolektiv, týmová práce, vize, pokrok, intuice…


Ryby (březen) – mandala LÁSKY

kruh mandala 3 březen

Je to dobrá volba? Patří láska Rybám… nebo Býku? nebo Vahám? Samozřejmě všem, ale uvažovala jsem následovně: Býku patří více pozemská a smyslná láska. Vahám zcela jednoznačně partnerská láska. Ale ta nejcelistvější láska, láska Božská a bezpodmínečná patří zcela jistě do znamení Ryb. Ještě jsem uvažovala o mandale splynutí/odevzdání a mandale meditace. Ale věřím, že ty jsou v této mandale lásky také svým způsobem obsažené. Rybám vládne Neptun a jej vyjadřuje fialová barva. Rozhodla jsem se jí prokombinovat s růžovou. V obrázku je mnoho srdcí, oblých a splývavých tvarů. Vyjadřují můj pocit a představu o odevzdané a meditativní lásce našeho srdce. Kéž námi všemi proudí láska čím dál víc.

Archetyp Ryb: Vnímání celku, všeobjímající láska a soucit, meditace, pohroužení se do srdce, citlivost, odevzdanost, splynutí, láska…


mandaly všechny

Doufám, že Vás tato malá prohlídka s výkladem potěšila. Kéž Vás mandaly vedou do nitra a harmonizují Vás. Pokud byste si chtěli mandaly sami vymalovat, můžete tak učinit díky černobílé verzi diáře, který je k dostání pouze u nás na stránkách.

autorka diáře: Květa Kolouchová


Ostatní fotogalerie

Prohlídka diáře 2015
Momentky z tvorby diáře 2015
Vznik a výběr úvodního obrázku diáře 2015