FB Soutěž o diíře

Namalovat silová zvířata bylo v plánu. Jednou. Nicméně že to bude pro rok 2016 rozhodla Elena. Paní, která přišla v listopadu 2014 vyúčtovat prodej diářů pro rok 2015 a už u dveří mě konfrontovala: „Už víte, co bude téma diáře 2016?“ Váhavě odpovídám: „No ještě to ve mně zraje“ „Udělejte zvířata!“ Jak úderné a uranské, skoro jakoby rozkaz shůry. Proč ne, říkám si. Číslo 16 je v tarotu hroutící se věž. Bude potřeba síla a silová zvířata jsou skvělí pomocníci… tak jsou tady:

ilustrační1

Tentokrát jsem se rozhodla pro pastel na A2. Nakoupila potřebné vybavení a byla celá natěšená. Tvorbu bych zpětně rozdělila na tři etapy- 1. Indie 2. Želivka 3. Po skypu s mámou

1. etapa INDIE

Na měsíční dovolenou v Indii jsem si pořídila veliký růžový kufr… museli se do něj vejít desky na A2 kresby. Dotáhla jsem ho tam i zpět. I když kolečka kufru byla rozdrcena už na letišti v Praze. Uff. Třetina obrázků v Indii ale opravdu vznikla.

ilustrační2


Veverka

Na tuhle holku zrzavou jsem se fakt těšila, užila jsem si ji od začátku až do konce.

veverka náhled

Jak vidíte – bez lízátka nedám ani ránu. Tvorba byla zpestřením dovolené.
tvorba veverky


Sova

Předloha pro kresbu sovy je taková spíš výrovitá než sovovitá, ale psst. Výr je prý  taky sova. Konzultovala jsem to se zkušeným ornitologem.

sova tvorba

Sova se samozřejmě vynořovala od hlavy, jak by taky, když je symbolem moudrosti a schopnosti vidět pravdu…

sova náhled


Rys

Tajemný rys… trochu mě potrápil, ale s výsledkem jsem moc spokojená.

rys náhled


Jelen

Jak by u Kolouchové mohl chybět praděda Jelen? Nemyslitelné. Je to král lesa.

jelen náhled

Přiznám se, že král lesa mi chvílemi připomínal telátko. Roztomilý ale je, ne?

jelen ladění


Kůň

Z Indie jsem si přivezla kandidáta č.1, ale kamarádka Petra mě sepsula… Prý že ho mám předělat, že to zvládnu lépe a kdesi cosi… Výsledek není marný. Nelituji, že jsem se do toho pustila znova. Ale to až doma na Želivce.

kandidát kůň

2. etapa ŽELIVKA

Po návratu z Indie jsem postupně dokreslila zbytek plánovaných obrázků.

Kůň podruhé

Nejtěžší bylo pro koně najít vhodnou předlohu. Díky za pinterest, tam jsme našla svého vyvoleného koníka s rozevlátou hřívou zalitou sluncem. Láska na první pohled.

kůň náhled

Spolužák Tonda mi napsal, že můj kůň vypadá jako Železník – slavný náš to dostihový kůň pana Josefa Váni. Tak jsem mu chtěla překreslit nosní pruh a nechat jen hvězdu nahoře, aby se mu podobal ještě víc… Ale pak jsem na to zapomněla a pak už zase nebyl čas a chuť :-). Tak zůstal tak jak je.


Medvěd

Postupně a stabilně se odhalovala krajina medvěda. Vím, že má lidské oči. Snad i na Vás působí laskavým dojmem. Byl to záměr.

medvěd náhled


Vlk

Vlk je pro mě velmi osobní téma. Nějak jsem se do něj zamilovala. Ten na obrázku je moje osudovka. Zkoušela jsem u autora fotek zjistit jeho jméno (psala jsem mu do Ameriky), ale už si ho bohužel nepamatoval (to jméno, vlka ano!)…

vlk náhled

Vlka jsem zhmotňovala již podruhé. Poprvé jako olejomalbu. Nyní jako pastel, ten je asi 10x snazší a rychlejší.

dvě zpracování vlka

Pastelový vlk má trochu delší a rovnější čumáček než olejový vlk. Je prý jeho „silnější a schopnější brácha“. Tak ho máte v diáři k Vašim službám.


Divočák

Je velmi těžké najít slušnou a líbivou předlohu pro kresbu divočáka. Zkuste to.
S výsledkem jsem ale spokojená, je to takový divoký čuník a mně se líbí.

divočák náhled


Orel

Původně jsem chtěla nakreslit orla v letu s roztaženými křídly… ale nakonec vyhrál styl „busta“ jako u ostatních zvířat.

orel náhled


Ještěrka

Chtěla jsem do diáře zástupce plazovitých tvorů. A hadům je věnován celý Kalendář síly 2011. Proto padla volba na ještěrku. Opět bylo velmi náročné najít vhodnou předlohu. 

ještěrka náhled


Motýl

Ze zástupců hmyzu je mi jednoznačně nejsympatičtější motýl. A za našeho nejkrásnějšího motýla považuji modráska a babočku paví oko. Paví oko je asi líbivější a věřím, že se mi celkem povedlo. Motýl mi dal zabrat. Vyburcovala jsem se k nejvyšším výkonům :-).

 motýl náhled

Přiznám se, že se mi o malý kousek nevešel na papír… K celistvosti mu pomohla grafička Darina následně v počítači.

motýl celý


3. etapa – Po skypu s mámou

Moje máma je úžasná, je ve znamení Vah a začalo to nevinně. Ukázala jsem jí motýla (přiřazen k říjnu/váhám) a jelena (přiřazen k březnu, kdy je narozen její manžel)… a už to začalo, byla to jedna hláška za druhou:

  • „Květuško, ten motýl je nádherný… ALE sedí na cukrové vatě, nechceš mu tu kytičku trochu propracovat?“
  • „Ten jelen je taky úžasný, ALE co ty jeho parohy, jsou moc světlé, ono to sice vypadá spirituálně, ale on je má prostě tmavší, nechceš mu je ztmavit?“

„Ukaž mi ještě zbývající obrázky…“ Postupně mámě posílám na skype všechny obrázky a do kamery poctivě ukazuji předlohy a ona hbitě úkoluje:

  • „Co to tam ten divočák u pusy má? To jsou kytičky?“ „Ne, kly,“ odpovídám. „No ty kly mu rozhodně ztmav, má je žlutší, a zostři je.“
  • „A ta ještěrka má pravou nožku ve vodě? „Ne“ odpovídám „Tak proč je tak rozmazaná? Propracuj jí tu nožičku Květuško“
  • „Ty labutě jsou krásné, ALE mají krky jako roury, trochu jim je vystínuj.“
  • „Ten medvěd je zajímavý, má oči skoro jako člověk, ale ten čumák by mohl mít trochu širší ne?…“
  • „Ten kůň je krásný, ALE kde má levou řasu?“
  • „Ta veverka se povedla, ale opravdu má mít tak světlý čumák? Přidej tam trochu kontrastů a zlepši jí ouško.“
  • Sova by mohla mít výraznější zobák…“ sama si dobrovolně zadávám, že sovičku trochu zhubnu 🙂
  • Orel, Vlk a Rys – dobrý, tam bych nic nevylepšovala…“ Uff. Aspoň tři zvířata z dvanácti nechala máma na pokoji… 9 se ještě muselo vyladit.

Mé poznámky z rozhovoru

Tento skype s mámou byl fenomenální, přidělal mi skoro den práce (květina pod motýlem mi dala zabrat) ALE významně povýšil mé kresby na umění :-). DĚKUJI! Na obrázku jsou mé poznámky z rozhovoru. Zelené tečky fixou (dodané později) znamenají, že úkol byl splněn. Jupí.

poznámky máminy návrhy

Ladění detailů

U motýla byl úkol č.1 z cukrové vaty pod ním vytvořit květinu. Řešení bylo za oknem. Nechala jsem se inspirovat živou květinou… jak prosté.

motýl kytka

Najdi 9 rozdílů

zvířata 9 rozdílů


Spirály

Na spirálách je vidět velký posun v mé tvorbě. V prvním diáři 2011 byly nakresleny v podstatě jen zdobné spirály (ve tvaru hadů) – a to byl hlavní umělecký prvek diáře. V diáři pro rok 2016 jsou spirály už pouhý doplněk k obrazu. Proto jsem letos jejich tvorbu ani nijak výrazně nedokumentovala.

spirály

Jedinou důležitou věcí pro mě bylo, aby spirály byly barevně a tématicky sladěné s daným zvířetem.

náhled tří

Jak to všechno poskládat do diáře, pro mě byl trochu oříšek. Zkombinovat obdélníkový obrázek a kruhovou spirálu? No, měla jsem jakous takous představu… ale grafička zabodovala hned na první dobrou…

návrh kolaz

Výsledek si můžete prohlédnout v galerii Prohlídka diáře 2016 – nebo rovnou na živo!


Obálka

Dlouho jsem váhala a nechtěla zvolit jen jedno zvíře, které by diář reprezentovalo. Nakonec jsem vybrala hned dvě silová zvířata. Na FB mí přátelé hlasovali, kterou obálku by si vybrali…

výběr obálky

Překvapivě dobře dopadl vlk. V podstatě vlk vyhrál na celé čáře. To jsem nečekala, neboť kůň je přeci obecně velmi oblíbený a na této obálce je i barevnější. Původně jsem chtěla nechat vytisknout víc koňů, ale nakonec jsem (po hlasování přátel) nechala poměr koně s vlkem vyvážený půl na půl.

JÁ MILUJU OBA

Já miluji oba! A Vy si můžete vybrat. K dispozici jsou obě obálky.

obě obálky


Snad Vás momentky z tvorby potěšily. Věřím, že diáře i nástěnný kalendář pro rok 2016 jsou vydařené a udělají Vám radost!


Ostatní fotogalerie

Prohlídka diáře 2016
Prohlídka nástěnného kalendáře 2016
Zvířata v diáři 2016