FB Soutěž o diíře

Impulzem pro téma diáře inspirace mi bylo číslo 17 (2017). Příslušná tarotová karta Hvězda sebou nese téma inspirace z vyšších sfér, podporu shůry. Téma tedy vyplynulo přirozeně. Na anděly jsem se velmi těšila. Archandělé vyvažují totemová zvířata z předchozího roku (Zvířata v diáři 2016). Andělé povznáší téma síly a ctnosti na vyšší úroveň.

uvodni-slide

Tentokrát jsem z více důvodů zvolila velmi velký formát. Archandělé tak na živo působí silným dojmem a více vyzařují. Jsou téměř v životní velikosti. Jsou nakreslení úhlem na sololakové desky. Kreslilo se mi velmi hezky, úhel je skvělá technika.


Paní Láska přišla první…

Začala jsem s Archandělem lásky Anaelem a trvalo mi to hodně dlouho. Kreslila jsem ho delší dobu než většinu ostatních andělů dohromady. Původní skica tužkou byla jen opěrným bodem do začátku. Pak mě pohltil proces tvoření.

Anaeal vývoj kresby1

V čase kresby prvního anděla jsem požádala o konzultaci jednoho vystudovaného malíře, kterého jsem znala z kurzu olejomalby. A když konzultace s ním nevyšla, nakoupila jsem mnoho knih o kresbě postav, portrétu a stal se ze mě definitivně samouk. Archanděl Anael je mimo jiné patron malířství a vykládala jsme si to tak, že mě učí kreslit/malovat právě on.

Anaeal vývoj kresby2

Obličeje se vynořovali a zanořovali… V jednu chvíli jsem dokonce propadala zoufalství z vlastního neumu. Pak jsem to pustila a zlepšilo se to. Podrobněji popisuji proces tvorby Anaela v ženské formě v článku Vznik úvodního obrázku diáře 2017.


Gabrielova náruč…

Druhého Archanděla kterému jsme se věnovala byl Archanděl Gabriel. Malovala jsem ho v ženské formě a měl být synonymem měkkosti, mateřství, luny, objetí, bezpečí.

gabriel-vyvoj

Osobně jsem s ním spokojená. S jeho zasněností (zavřené oči) a měkkostí. Gabriel – Luna je mimo jiné patron spánku…

Gabriel detail

…Obraz byl dlouho pod mou postelí (než došlo k zarámování) a spalo se mi hezky.


Kristovský Michael

Třetí v pořadí byl Archanděl Michael – tam jsem ale bohužel v zápalu tvorby fotila málo… Váhala jsem, jestli znázornit Michaela spíše jako bojovníka s temnotou. Nebo jestli zvolit více „Kristovskou“ formu, která nakonec vyhrála. Líbilo se mi ho více znázornit jako zdroj světla.

Michael vývoj

Jako předloha pro pravou ruku Michaela byla ruka mého milého Marka.

img_8752

Jeho tvář není kreslená podle nikoho konkrétního (jako u většiny andělů).


Saturnský Orifiel

Archanděl Orifiel – aneb saturnská kvalita v ženské formě. Usebraná, zvnitřněná, moudrá, minimální excentričnost. Orifiel asi není typický Anděl jak si ho představujeme…

nahled2

Jak vidíte, kreslím úhlem a holýma rukama :-).


Mužská forma Archanděla Orifiela, vyjadřuje podobné kvality. Poustevník ponořený do nitra, přinášející z něj světlo…

z-tvorby

Jeho tvář byla jako jediná kreslená podle předlohy. Ono totiž není snadné znázornit kvalitu Saturnu ve formě anděla. Saturn je typově stařec. Anděl ale nemá být starý, nemá mít vousy a přesto by měl působit vážně a usebraně.

orifiel-predloha

 

Vzorem byl dirigent vážné hudby s andělským jménem. Nesnažila jsme se o dokonalý portrét, spíš vystihnout podstatu… Za mě dobrý, vidím v tom to, co jsem chtěla vyjádřit :-).


Odlehčený Rafael

Úplně jinak má působit Archanděl Rafael – lehkost, hravost, vzdušnost. Myslím, že v ženské formě se mi to povedlo o něco více než v mužské.

rafael-zena-vyvoj


Ale i s mužskou formou Archanděla Rafaela jsem spokojená. Mamka mi sice „vytýkala“, že má velmi ženský obličej, ale on má působit jako jinoch a já v něm „mladého muže“ vidím.

rafael-vyvoj

rafael-oblicej


Anael  – pán lásky a barev

Mužská forma Archanděla Anaela zřejmě také není symbol mužství, ale spíše harmonie, lásky a povznesení.

anael-muz-vyvoj

Tvořila jsem v koutku, který byl už dříve zasvěcen Anaelovi (růžové květiny na zdi) – tak se to hezky fotilo.

anael-barvy

A ještě malý důkaz toho, že umělci jsou poznamenaní od hlavy až k patě a barvy jsou všude 🙂


Samael – mužnost

Symbol mužnosti a vnoření se do hmoty, do akce, do činu je Archanděl Samael. Je spojen s planetou Mars. Tedy trochu ohně neuškodí.

nahled

Nechtěla jsem mu dávat zbraň (meč, bič apod.), s kterou bývá obvykle znázorňován. Takže v ruce má tak zvanou „torčku“ – louč, pochodeň 🙂


Ženská forma Archanděla Samaela je také bojovnice. I ona má ruku sevřenou v pěst a zřejmě trochu připomíná Xenu. Jen sukni jsem jí nakonec prodloužila, abych jí změkčila a aby nepůsobila úplně jako domina.

samael-zena-vyvoj

Přeci jenom má být andělem. Kdybych jí kreslila znovu, asi bych to udělala jinak, ale nevadí. I taková se mi líbí.


Královský Zachariel

To Archanděl Zachariel má vyjadřovat jiné kvality. Královskou rozložitost a vznešenost. To vše v královské modři. V ženské formě je to tak trochu královna.

vystrizek

Když jsem tohoto archanděla dokreslila, tak mě mamka upozornila, že v obličeji jakoby z oka vypadl mé sestřenici Katce. Tak jsme jí navrhla, ať mé diáře začne rozdávat ve velkém jako důkaz, že je anděl :-). Uvidíme.


V mužské formě je Archanděl Zachariel zase tak trochu král. Je mimo jiné patronem geometrie a je pravda, že při tvorbě hvězdy/kompasu (nad hlavou a u srdce) jsem jedinkrát použila trojúhelník…

zachariel-muz-vyvoj

Jeho napojení „na vesmír“ symbolicky připomíná vysokoškolskou čapku. Jupiter a Zachariel s vyšším vzděláním souvisí.


Lunární spirály

Spirály pod kresbou hrají již delší dobu pouze doplňkovou roli. Konec konců jsou měsíční lunární spirálou. V lunárním diáři jsou tak samozřejmě nezbytné. Ale poslední roky jde už spíše jen o praktičnost a barevné sladění s hlavní kresbou.

spiraly

Po té co spirály nakreslím, určím podle mého astro-programu, kdy vstupuje luna do dalšího znamení. Podle toho zakreslím „čárky na hlavním hadovi“ a pro grafičku i značky dní a astrologických znamení.

spiraly-nahled

Následně upravím kresbu tím, že dokreslím čárky a za mě je hotovo. Zbytek dodá grafička – je to pak čitelnější.


Andělé v záři reflektorů

Součástí momentek z tvorby je i nafocení díla pro další grafické zpracování. Letos jsem improvizovala opravdu originálně a využila své žebřiny, stativ a půjčený fotoaparát… Profesionálové asi radši zavřete oči… i když…

foceni-dila

Tak a mohou vzlétnout do světa :-).


Věřím, že jste si momentky z tvorby pro rok 2017 užili a že i vy jste si našli svého favorita.

favorite

Já mám asi nejradši květnového Anaela, Gabriela a Michaela. Možná že se dočkají i svého zvěčnění v oleji. Uvidíme.

autorka článku: Květa Kolouchová


Ostatní fotogalerie

Prohlídka diáře 2017

Archandělé v diáři 2017

Vznik úvodního obrázku diáře 2017