FB Soutěž o diíře

Proč je rok 2018 zasvěcen Luně a léčivým bylinám? Vycházím z tarotové karty 18 (Měsíc) – takže lunární tématika byla pro mě jasná. Viz článek: Jak vzniká téma diáře. Dlouho jsem ale chtěla nakreslit typické lunární bohyně (přiřazené a rozdělené podle 4 fází luny). Ale moc jsem se k tomu neměla. Nakonec jsem zvolila cestu léčivých bylin propojených s ženami ve 4 fázích měsíce (panna, matka, čarodějka a baba). Jsem spokojená s výsledkem a navíc nemusím být symbolicky v roli Parida a rozhodovat, která bohyně do diáře patří a která ne. Všechny bohyně mohou být přítomny bez nálepek.

Co se týče kresby a malby – letos jsem zase zkusila něco nového. Koupila jsem fixy a zapomněla na existenci černé tuže. Kontury obrázků malovaných akvarelkami měly být letos totiž barevné nikoliv černé.


Technika malování diáře

U všech obrázků byl letos postup stejný: 1/ skica tužkou 2/ kontury fixou 3/ vymalovat akvarelkami. Obrázky do diáře letos vznikaly svižně a s lehkostí dříve nebývalou. Jakoby mě samy Dévy rostlin vedly. Inspirace do mě proudila sama, téměř vše mi vyšlo nakreslit na „první dobrou“.

Skicy mají tajemné kouzlo

Ty první náčrtky, skici a čmáranice tužkou se nakonec úplně ztratí.  Mají však v sobě tajuplné kouzlo, které mě vždy fascinuje. Zřejmě je to tou černo-šedo-bílou formou kresby. Nebo tím, že se jedná jakýsi o náznak možností, dávající prostor domýšlet si zbytek kresby vlastní fantazií…

Kontury tenkou fixou jsou jen začátek

V druhé fázi konturování fixem a gumování původní skici je obrázek jaksi nedokonalý. Kontury tenkou fixou jsou jen nosným ohraničením pro následný akvarel a obrázek působí nedodělaně a neuměle.

Akvarelové čarování

Předchozí fázi obrázku vydržím jen díky tomu, že vím, že akvarel to zase posune o „level“ výš. Sice stále vzpomínám na původní tajemnou skicu, ale barvy jsou barvy…

 

Jednotlivé měsíční dévy rostlin

Rostliny jsem přiřazovala k jednotlivý měsícům opět podle svého pocitu. Rozhodovala barva květu a energie a použití rostliny. Doba kvetení rostliny hrála při výběru roli jen částečně. Kdybych to brala čistě botanicky, diář by vypadal zcela jinak.


Leden

Začala jsem břečťanem přiřazeným k lednu. A hned po prvních tazích tužkou jsem věděla, že to půjde. Nadchlo mě to a bavilo.

 


Únor

Únorová bledule velmi potěšila svou jemností. Od původní skici se tvář a účes bledulky trochu liší. Je to vždy proces a ladění. Obdivuji její šedé vlasy.


Březen

Kostivalová bohyně alá Alfons Mucha. Fascinují mě ty nápady, které ke mě připlouvají samy… Kdyby to bylo jen na mě a mojí hlavičce, tak to v životě nevymyslím 🙂


Duben

K dubnu nakonec vyšla podbělová lady. Snad nám rozsvítí naše nitro v čase přicházejícího jara.


Květen

Květen je u mě tradičně dorůžova. Šípková růže byla pro mě jasnou volbou. Sama jsem překvapená, že je to blondýnka jak vyšitá… Ale kdo ví, jak paní růže vypadá? A jak známo, fantazii se meze nekladou.


Červen

Na žádost mojí velmi dobré přítelkyně Bianky byl do diáře zařazen tento skvost v léčitelství. Černý bez. Je to navíc v jejím rodném měsíci, jak si to Bianka toužebně přála. Má to mít! A tak je znovu potvrzeno, že tvář diáře je ovlivňována mými blízkými, kteří mi do toho celé ty roky prostě „kecaj“ 🙂

 

 


Červenec

Červenec je spřízněn s vlčím mákem. Moje verze je poněkud vášnivější a rozevlátější než maková panenka z večerníčku našeho dětství, že? Ty její černo-modré vlasy mě fakt baví…


Srpen

Oranžový měsíček lékařský byl jasnou volbou pro srpnový měsíc. Jediné, co je na první pohled trochu netypické, že mi vyšel na novoluní – fáze baby v menstruačním cyklu ženy (více viz článek Žena je Luna). Což jsou ale lidově řečeno měsíčky. Tak možná pro to….


Září

Heřmánek miluji a jsem ráda, že je v mém zářiovém panenském měsíci. Je to taková milující pečující, léčivá a mateřská energie… Inspirovala jsem se v panně Marii s miminkem. Kreslil se mi moc hezky.


Říjen

Violka neboli fialka měla na obrázku nejdramatičtější vývoj. Měnil se tedy jenom její účes, díky této marnivé proměně má jako jediná za sebou tmavé pozadí. S výsledkem jsem nakonec spokojená.

Jelikož se z violky připravovali nápoje lásky, patří oprávněně k říjnu, pod patronku znamení Vah a bohyni lásky Venuši.


Listopad

Jedovatý náprstník je v malém (ve farmacii) používán na výrobu léku na srdce. Jak mi to sedí ke znamení listopadového štíra, jehož cestou je se rozvinout (skrze sílu svého srdce) až do fáze Orla. Paní „náprstníková“ mi dala opravdu zabrat. Trvala mi nejdéle. Piplala jsem se s ní velice. Výsledek je, myslím, luxusní.


Prosinec

Chmel je zařazen opět na žádost milé Bianky, alchymistické lékárnice. Obličej se mi nepovedl podle mých představ, ale nevadí, odpouštím si. Nemusí být vše dokonalé. Krása se ukrývá ve všem. Hlavně v celku ne detailech.


Na FB stránkách diáře jsem vyhlásila mnoho tipovacích soutěží. Například která rostlina patří  jakému měsíci, jaké byliny v diáři budou atd…). Někteří vyhráli diář jako dárek (asi 20 lidí).  Mnozí si našli svojí bylinou dévu jako favoritku. Moje oblíbené jsou všechny, nedokážu letos žádnou vyloženě vyvýšit, každá má něco do sebe. A tak to je dobře. Každá forma ženství má své kouzlo a dary. Ženský princip je o sesterství, sdílení, spolupráci. 

Kéž je tedy poselstvím Lunárního diáře 2018zdravá ženská lunární síla, která dává život a léčí vše čeho se dotkne.

autorka: Květa Kolouchová


Ostatní fotogalerie a články

Prohlídka diáře 2018
Vznik úvodního obrázku diáře 2018
Byliny v diáři 2018
Žena je Luna