FB Soutěž o diíře

Někdy v roce 2016 na Waldorfském kurzu nás náš učitel Tomáš Zuzák učil o hvězdách, chodili jsme pozorovat oblohu, zakreslovali jsme souhvězdí. Chtěli jsme mu dát vkusný dárek. A tak vznikl nápad namalovat na černou čtvrtku bílou pastelkou zodiak. Samozřejmě se zlatými hvězdami v přesných souhvězdích jako na nebi. Tehdy jsme se toho chopily tři ženy: Jana, Eliška a já. Každá jsme namalovala čtyři znamení. Výsledek byl opravdu krásný. Obrázky jsme svázaly v malou knihu a dárek udělal radost.

Už tehdy jsem věděla, že inspiraci použiji pro potěšení více lidí a vytvořím z ní diář. Ideální čas nastal při přípravě diáře na rok 2019 (více v článku Jak vzniká téma diáře). Obrázky jsem ale připravila již mnohem dříve. Nakreslila jsem je už na podzim roku 2017. Šla jsem do toho tehdy s nadšením, koupila si několik hvězdných map a skvělou knížku Hvězdy, pohledala trochu na internetu a ve fotkách z onoho semináře a začala tvořit.


Kozoroh

V článku Znamení v diáři 2019 se dočtete proč je toto stvoření napůl kozel a napůl ryba. Ať vypadá jakkoliv, Kozoroh je mé oblíbené znamení.

První je původní obrázek, druhý mnou vymazlená verze do Astro diáře.

 


Vodnář

I Vodnář je mé oblíbené znamení, mám v něm Lunu, bratra a dost dobrých přátel. Tak se mi asi není co divit :-).


Ryby

I Ryby miluji. Je to krásné zvnitřněné znamení obsahující vše, včetně toho nejdůležitějšího. Hluboké lásky k Bohu. Snažila jsme se, aby hvězdy a vzdálenosti a úhly mezi nimi odpovídaly zobrazení na nebi, určitě to není 100% ale pokus tam určitě byl.


Beran

U Berana mi chybí záznam postupného vývoje kresby. Asi je to tím, že beranské znamení je rychlé a akční a bylo hned nakreslené.


Býk

Býk je můj miláček, kreslila jsem ho ráda. Není se co divit, jsem narozena ve znamení Panny a ta bývá s Býkem karmicky svázána. Ne náhodou podle řecké legendy právě Zeus v podobě Býka unesl (a určitě i uchvátil) krásnou pannu Europu na svém hřbetě. Pro koho z nich to bylo náročnější, není známo… Věřím ale, že to byl zážitek pro oba.

Svou původní verzi jsem měla čas opravdu prokreslit a zjemnit. Když je dost času a trpělivosti, vzniká krása, která potěší.


Blíženec

Blíženci se mi líbí. Myslím na obrázku a občas i v životě :-). Váže se k nim velká řecká legenda o jejich početí i životě, více naznačuji v článku Znamení v diáři 2019. S obrázkem jsem spokojená.


Rak

Raci jsou fajn. Mají něco do sebe. Dobře se kreslí :-). Není na nich moc co zkazit. Úspěch je zkrátka zaručen. Řecké legendy jej mají sice za netvora, ale já toho citlivého tvora vidím v úplně jiném světle.

Dvě klepeta, osm nožiček, dvě očička… co chcete jiného vymyslet že?


Lev

Lev mi dal zabrat v prvním případě na semináři i v druhém případě do diáře. Ono to vypadá, že všechno zahalíte lví hřívou a hotovo, ale není to tak snadné :-). Herkules podle legendy Lva zdolal jako první úkol z dvanácti. Já naopak Lva kreslila jako poslední obrázek z dvanácti. Jdeme opačným směrem asi :-).

Od původní verze obrázku jsem se propracovala a zjemnila, o tom není pochyb. První Lev je krásně zemitý, divoký a přírodní. Druhý na mě působí víc vychovaně, vznešeně a kultivovaně.


Panna

Pannu jsem si nemohla nechat ujít, je to mé znamení… přesněji: mám v něm Slunce… přesněji: v okamžiku mého narození Slunce procházelo znamením Panny…  přesněji: v okamžiku mého narození se nám lidem ze země jevilo, že Slunce prochází znamením Panny… nebo možná znamením Lva, neboť hvězdné pozadí se za posledních 2000 let jako posunulo… jejda. Nebudeme to komplikovat více, to my zrozenkyně v Panně občas děláme. Jinak jsme samozřejmě andělé :-).

Oba obrázky jsem kreslila já, je tam vidět stejný rukopis a motiv. Druhý je jen propracovanější, jemnější a více sexy řekla bych…


Váhy

Váhy jsou prostě dokonalé, harmonické, není tam co zkazit. Co se kresby týče, tak to byl nejjednodušší úkol. Původní obrázek  jsem“bez pardónu“ tak zvaně „obšlehla“.


Štír

Intenzivní, dramatický a komplikovaný Štír. Kreslil se mi hezky, není tady moc, co zkazit, že? Nožičky, klepejtka, prdýlka a je to. V životě už je to s mým štířím ascendentem trochu náročnější a se štířími protějšky… Ehmm, to jsou příběhy hodné románu. Ale nakonec: konec dobrý, všechno dobré :-).


Střelec

Střelec má nějak hodně hvězd řekla bych. A pak je složitější z toho něco vytvořit, aby to sedělo… Ale spokojená su s tím svým kentaurem. Tak snad i Vám se bude líbit.

Původního Střelce kreslila Eliška. Mám velký obdiv k jejím tahům a lehkosti kresby. Já jsem zapojila více hvězd a tradici a kreslila jsem zrcadlově, podle toho jak ty hvězdy vidíme na nebi :-). Chlapíci kentauříci jsou ale krásní oba a tady si navíc kryjí záda, prostě solidarita!


12 znamení

Kreslit Astro diář 2019 mě fakt bavilo. Jsem se sebou spokojená. Jen minimum detailů bych udělala příště lépe. Občas jsem si obrázky rozložila a jen se tak kochala a pak dolaďovala drobnosti. Z fotky je vidět, že Lev byl opravdu kreslen jako poslední, dvanáctý, jak jsme zmiňovala výše.


Spirály

V diáři najdete ještě spirálovitá kalendária. Ta byla vytvořena celkem snadno, v podstatě jen jako doplněk k hlavní kresbě. Ohnivá znamení (Beran, Lev, Střelec) mají lístečky dnů víc jako plamínky. Zemská znamení (Býk, Panna, Kozoroh) mají tvar lístečků dnů spíše jako lopaty, kostky, prostě zemitějších tvarů.

Vzdušný Blíženec a Vodnář je mají takové větrem rozevlátější. U Vah jsem volila radši ladnou verzi s kruhy a se srdíčkem, neb jsou dokonalé a Venuši oddané. Vodní Ryby jsou s vlnkami a spirálami. Rak je takový bezpečně zakuklený do sebe. A Štír, ač je znamení vodní, tak je i pěkně ostrý. Navíc nese motiv peříček, která symbolizují případnou transformaci štíra v orla.


Záložky čtyř živlů

Pěkně seřazené popořádku, podle živlů. Pokud a dokud budou, budu Vám je s láskou přikládat k objednávkám jako dárek, jako každý rok.

Všechny obrázky jsem nakreslila, jak jsem nejlépe uměla.
Najdete je v tištěné formě v Astro diáři 2019 Astro kalendáři 2019.

autorka: Květa Kolouchová


Ostatní související články

Prohlídka Astro diáře 2019
Prohlídka Astro Kalendáře 2019
Znamení v diáři a kalendáři 2019
Momentky z tvorby diáře a kalendáře 2019
Vznik úvodního obrázku diáře a kalendáře 2019