FB Soutěž o diíře

Diář plný polodrahokamů jsem chtěla nakreslit už několik let. Konečne se na něj dostalo! Jeho tvorbu jsem si užívala.

Zvolila jsem pro mě již tradiční variantu – bytost kamene propojenou společně se spirálou pro kalendář. Uvědomuji si, že je to v jistém smyslu „pořád na jedno brdo“ jak mi odvážně sdělila moje mamka. Ale upřímně: nevadí mi to. Říše minerálů si zasloužila svojí vlastní sérii bytostí. Dokončuji tak cyklus uctění tří základních přírodních říší (minerály, rostlinystromy, byliny, houby a zvířata).


Leden – Křišťál

Křišťál byl jasná volba, nesmí chybět. Jediné, co jsem řešila bylo, jak ho přibarvit. Do šeda? Do modra? Tak nakonec na obálku do modra a do diáře do šeda… Bytost křišťálu jsem nakreslila nakonec jako ženu.


Únor – Tyrkys

Tyrkys byl také jasná volba, neměl konkurenci. Tyrkysová princezna, se mi tak zjevila.


Březen – Ametyst

Ametyst byl další nezpochybnitelný kandidát v řadě. Nejlepší kandidát za fialovou barvu. Uznávám a obdivuji i Čaroid, Fluorid a další polodrahokamy, ale Ametyst nemohl v této sérii chybět. Znázornila ho mužská bytost.


Duben – Granát

Za rudou barvu jsem váhala mezi GranátemRubínem. Nakonec vyhrál Granát asi také proto, že máme jeho naleziště i v ČR. Bytost na obrázku je mužská.


Květen – Růženín

Na Růženín jsem se skutečně těšila. Je to přeci tak příjemný venušanský růžový kámen. Kreslila jsem ho jako první. Obrázek v diáři je zrcadlově přetočený – kvůli účinku spirály.


Červen – Citrín

Citrín neměl konkurenci. Tedy co se týče žluté barvy. Jeho kresba mě trochu potrápila, ale nakonec jsem s jeho zástypkyní spokojená.


Červenec – Jedeit

V zelených barvách jsem měla několik kandidátů. Kromě Jadeitu, který nakonec vyhrál mě lákal i Malachit, Olivín, AvanturínSerpentýn a Prehnit. Nefrit je Jedeitu velmi blízko, v anglicky mluvících zemích je dokonce nazývají stejným slovem: Jade. Takže Nefrit považujme za zahrnutý. S obrázkem nejsem 100% spokojená, ale odpouštím si svou nedokonalost.


Srpen – Karneol

Z oranžových kandidátů byl ve hře ještě také Sardonyx a Kalcit. Karneol nakonec vyhrál a já si s ním vyhrála v jeho odstínech. Karneol znázorňuje mužská bytost.


Září – Jaspis

Ze zemitých barev jsem měla velký výběr. Zvažovala jsem i Tygří oko, Jantar a Achát. Achátovo-meruňkovou verzi jsem nakonec přiřadila k říjnu a pro září vyhrál nakonec Jaspis.


Říjen – Achát Meruňkový

Meruňkový achát je velmi krásný a Váhy si zaslouží růžovější barvu, proto padla volba na něj. Věřím, že Váhy potěší.


Listopad – Hematit

Z černých kandidátů byl ve hře také Šungit, Onyx a Obsidián. Nakonec jsem vybrala Hematit a znázornil ho mužský element.


Prosinec – Lapis Lazuli

V modrých barvách byl také celkem boj o umístění v sérii 12 kandidátů. Samozřejmě jsem zvažovala Sodalit, Chalcedon,  Akvamarín, Azurit… Vyhrál nakonec Lapis Lazuli, což je velmi hezký kámen, kreslila jsem ho i zlatou barvou, ale v tisku to nakonec zanikne.


 Z dalších velmi zajímavých kandidátů vypadl Měsíční kámen a Perly… No všechno se do výběru 12 opravdu nevejde. Snad se Vám Křišťálový diář 2020 bude líbit.


Ostatní články

Prohlídka diáře 2020
Polodrahokamy v diáři 2020 
Vznik úvodního obrázku diáře 2020

mrkněte také na Astro kalendář 2020

autorka: Květa Kolouchová