FB Soutěž o diíře

šotek2Ať jsem dělala, co jsem dělala, vždycky nastala chyba. Ty své originální malované diáře vymýšlím, kreslím, textuji od roku 2008 a vydávám od roku 2010. Miluji to. Rostu na nich. Ale rostu i z něčeho jiné. Z toho, že téměř vždy se našel nějaký ten šotek – chyba, nedokonalost a já si pak připadala trochu hloupě, trochu bezmocně a… nakonec samozřejmě lidsky. Neboť chybovat je lidské, že? Bez pochval a krásných mailů od klientů bych to kvůli tomuto aspektu zřejmě vzdala. Jednou to bylo  na hraně. No ale od začátku.

Rekapitulace všech šotků v diáři

Uff. Netěší mě to, ale patří to k životu. Snad text nevyzní moc katastroficky. Pravda ale je, že každá chyba mě fakt mrzela. Dvojnásob mě: (sebe)kritickou Pannu, co by chtěla všechno (skoro)dokonalé.

2011 – Mikro-prasklinky v chlopních

Diář 2011 - náhled

Start byl skvělý. Všechno vycházelo. Když ale diář dorazil z tiskárny, trochu to se mnou zamávalo. Ne všechny, ale mnoho z nich měly malé puklinky při ohybu chlopně. Navíc to řezali ve špatném směru k papíru nebo co a občas byl trochu osekaný zadní dolní rožek. Na obrázku nejhorší varianta, kterou jsem nechtěla prodávat. Uff.

chby v diáři 2011

Poučení vnější: Našla jsem si novou tiskárnu, kde byli ochotni řešit každý detail tak, aby byl knihařský výsledek uspokojivý. Poučení vnitřní: Nemůžu mít vše pod kontrolou. I když udělám za sebe to nejlepší, je tu ještě druhá strana. V průběhu času jsem navíc zjistila, že jsem popletla o hodinu zimní slunovrat z předchozího roku (byl to vlastně nepodstatný detail, ale stejně…).


 2012 – Kam zmizel sakryš ten plánovač?

Prohlidka diáře 2012 - náhled

Knihařina dokonalá, kamarád Vašek (tiskař) zabodoval. Radovala jsem se, že mám super tiskárnu, co nedělá chyby! Ale jenom do okamžiku, než jsem zjistila, že tiskař „svévolně“ vyhodil plánovač 2012 a nechal tam jen plánovač 2013. Měl zatmění nebo co. Myslel si, že je to 2x totéž. Nevšiml si rozdílu. Ach jo. No, co se dá dělat. Poučení vnější:  Makety jsou k ničemu (navíc jsou drahé) a odpouštět se musí. Poučení vnitřní: Nemůžu mít vše pod kontrolou. Pochvalné maily na stromy v diáři mi smazaly všechny polopříjemné pocity a já s chutí pokračovala s diářem na další rok.


 2013 – Jednoocí kyklópové a přestupný nepřestupný

Diář 2013 prohlídka

Zlomový rok. Málem jsem to nevydýchala a kdybych diáře nenechala vytisknout všechny znova, skončila bych (dobrovolně sama). Z tiskárny byly přivezeny diáře a postavy na nich byli skoro jednoocí kyklópové. Důvod: nepřesné zknihaření, které deformovalo obličeje postav na středu. Pravda je, že tady i 1-2 milimetry hrály svou roli. Nedokázala jsem si představit, že takové diáře s čistým svědomím prodám lidem. Takže celý proces znova. Au.

chyba v diáři 2013

 

Poučení vnější: Kompenzovat to graficky a vnitřky postupně více nasílit a počítat (třeba už při kreslení motivů) s tím, že se knihařením trochu místa ztrácí. Pro tiskárnu: hlídat si to. Poučení vnitřní: Někdy člověk musí udělat i nepříjemná rozhodnutí a postavit se za sebe a svou práci, jinak ztratí svou práci (a trochu i sebe). Ach jo. Chybové diáře jsme alespoň zčásti prodali se slevou. Nevykompenzovalo to ale finanční ztrátu, kterou z větší části nesla tiskárna. Chyba v diáři ale stejně byla: v plánovači byl rok 2014 uváděn jako přestupný, ačkoliv tomu tak nebylo. Grafička to spletla a já tu chybu nenašla.


2014 – Dorůstá či ubývá, koho to zajímá?

ukázka diářeGrafička opět vytvořila nedohledatelnou chybu. Přehodila značky dorůstajícího a ubývajícího měsíce. Koho by to napadlo? Všechno funguje a najednou je to opačně. Poučení vnější: Kontrolovat úplně všechno, milimetr po milimetru. Poučení vnitřní: Chyby patří k životu, asi se jich nikdy nezbavím. Ách jó.


2015 – Že by žádná chyba?

diář 2015 náhled

Úleva. Za celý rok se nenašla žádná chyba. Jdu slavit. No, našla jsem chybu na webu v objednávkovém formuláři. Ale super. Chybový šotek si vybral svou daň jinde a diář ušetřil, jupííí. Kulový. Po roce zjišťuji, že Hromnice (2.2) a Dušičky (2.11) jsou v diáři zvýrazněny podobně jako státní svátek a minimálně jednu mou kamarádku to zmátlo. Navíc byl v plánovači na rok 2016 uveden špatný datum změny času…Hmm. Poučení vnější: Změnit to. Bohužel už je to i v dalším diáři. Ách jó. Poučení vnitřní: Já už nevím. Zjistit, jestli mají editoři nějakého boha, a modlit se k němu 3x denně.


2016 – Chcete Velikonoce 2 krát?

náhled diář uvodníAle ovšem. Žádný problém. Oslavte je oficiálně 28.3. 2016 se všemi a 4.4. 2016 s námi. Další šo(te)k do sbírky. Jak se to stalo, už asi ani nechci vědět. Chybu jsme nenašli ani po dvojité kontrole. Sypu si popel na hlavu a posílám všem velkou omluvu e-mailem. Zaplaví mě zpětná vlna pochopení, povzbuzení a podpory. Lapám po dechu. Odpouštím si svou nedokonalost, rozpouštím další vrstvu snahy mít vše pod kontrolou a současně vím, že budu příští diář kontrolovat po mikrometru celý den v kuse, nechám ho zkontrolovat dalším dvěma editorkám a budu se modlit neustále. Některé reakce lidí na omluvu zde uveřejňuji… Hřejí mě opakovaně.


Nádherné reakce na mojí omluvu

 • Dobrý den, přízeň zachována, nic se neděje, máme originální diář.
 • Jsme jenom lidi. Vůbec nic si z toho nedělejte.
 • Je úžasné číst vaši omluvu. Jsme jen lidé, kteří se občas míli. Ale přiznat to, je nádhera.
 • To znamená, že ti s diářem síly budou mít Velikonoce letos hned dvakrát 🙂
 • Nikdo není dokonalej Květi, to se stane 🙂
 • …nic to nemění na tom, jak moc je diář krásnej…!
 • To je v pořádku, Květi 🙂
 • Mně se 4.4.2016 líbí více, tak si je oslavím klidně v tomto datu.

  Nic se samozřejmě neděje, Váš kalendář je krásný a toto je pouhý technický šotek.

 • Popelu na Vaší hlavě není třeba, snad až na popeleční středu…:) Naopak jsem už dnes zvědavá, co nám tedy přinese datum 4.4.2016, šotek je šotek a určitě se sem „nevloudil“ jen tak… (pro mě je to třeba očekávaný termín porodu třetího dítěte…:)
 • Ano, již jsme na šotka přišli a přízeň zachováme…:-)))
 • Ach jo, už jsem si podle toho něco naplánovala, ale omluva se přijímá, je to včas, tak to půjde ještě přehodit 🙂 Díky za zprávu a doufám, že se máte ráda i jako chybující, z vlastní zkušenosti vím, že jsou okamžiky, kdy sebeláska drhne 🙂
 • Jejda stálo mě to život. Ne, dělám si srandu. Už jsem takový. Nic se neděje. Od toho jsme lidé, abychom dělali chyby. A v chybách, změnách je život. Popel sypat jinde, ne na hlavu.
 • No jo, to se stane. Hlavu vzhůru. Rozumný člověk to pochopí:-) Ostatní musí prostě dospět:-) To je život. Krásný rok ať už jsou Velikonoce kdykoli:-)
 • Vůbec si z toho nedělejte těžkou hlavu, je to jen drobnost. Kdyby to byla jediná chyba, které se pro letošní rok dopustíte, tak můžete být šťastný člověk.
 • S povděkem přijímám, že také někdo jiný umí udělat chybu…
 • Nic si z toho nedělejte. Jsou to maličkosti.
 • To je úplná maličkost, hovadinka 🙂 Aspoň se pocvičíme v bdělosti. Takže stopni popel na hlavu, jsme s diáře nadšeníííííí.

 • V životě nejsou náhody a tohle je zkouška pro vás. Jsme jen lidi, nejsme Bůh, a prostě děláme chyby. 

  Tak tu zkoušku ustojte v klidu, bez nějakých emocí nebo trápení. Kalendáře jsou nádherné a i bezchybný člověk je nudný, tak to berte, že je ten kalendář něčím „výjimečný“. Prostě originál. 

  Kalendář jsem loni dostala dárkem, a proto jsem jich letos objednala 10 pro přátele. A věřte, že příště je beru zase. Ať jsou Velikonoce třeba v září.

 • Děkuji za upozornění, pro mě je to drobnost a navíc se to nejspíš „rozkřikne“ včas, kdy jsou Velikonoce, protože se na ně budou lidé těšit… Takže bych vám ráda ubrala z toho pocitu „mrzení“, protože prostě u mě se nic nemění a ráda si budu číst a tisknout vaše lunární informace k danému měsíci a tak…i nadále.

  Tak se mějte krásně, možná jste se takto někomu i více přiblížila jako člověk, žena… nikdy nevíte, k čemu je to dobré.

 • Milá Květuško, tvoje diáře jsou stejně o něčem mnohem hlubším, nežli označení či neoznačení svátku :-). Jsou jedinečné. Doprovází mě už třetím rokem a já za to děkuji.
 • Já klidně budu slavit Velikonoce 28. 3. i 4. 4. 2016 :). Chybička se vloudila, já kupovala kalendářů několik, tak mám alespoň důvod všechny, kterým jsem kalendář darovala k Vánocům, neprodleně navštívit. Přeji vám hezký večer a přízeň vám určitě zachovám, bo jste skvělá.

Skoro si říkám, že dělat chyby má skrytý pozitivní záměr 🙂 Bo po takové záplavě reakcí jsem klidná jako oceán. DĚKUJI.


2017 – Žádné velké chybové drama se nekoná

Andělé mě skoro ochránili. Malý překlep při barevném označení pá a so místo so a ne. Přepsání 2017 na 2016 u nadpisu výčtu svátků. A také opačně barevně vyznačené liché a sudé týdny v plánovači… Snad nic za co se střílí. Poučení vnější: Aby se nepřenášeli chyby a mustry z předchozího diáře, kontroluji vše několikrát mikroskopem. Poučení vnitřní: Jsem v klidu a věnuji tomu opravdu dost času a péče.


PŘI EDITACI DIÁŘE PRO ROK 2018 MOŽNÁ NASTAL MŮJ VELKÝ OBJEV!!!

Do diáře na rok 2018 jsem na konci diáře po 7 letech vypustila stále opakovanou a možná osudnou větu: „Pokud během výroby vzniknou případné chyby či nepřesnosti, omlouváme se za ně! Pokud je pravda že „vesmír“a následně naše podvědomí neslyší výplňovou vatu typu: „pokud a případné“ tak touto větou jsem v diářích z let 2011-2017 sama prohlašovala, že vzniknou chyby a budu se za ně omlouvat! Tak s tímto postojem končím :-). Doufám v lepší a věřím, že počínaje rokem 2018 bude diář prostě mimo kategorii chyb, vin, omluv a podobných dramat :-).


autorka: Květa Kolouchová


Všechny články ze života diáře

Filosofie a vize diářů síly

Jak vzniká téma diáře

Trápení a radosti s diáři síly

Jak se tvoří cena diáře

Mandalová záplava

Jak Facebook ovlivňuje vzhled diáře

Fotogalerie a videa (2010-2016)