FB Soutěž o diíře

Dvanáct hvězdných znamení zodiaku.
Jednoduché a krásné téma. A na co jsem obzvlášť hrdá:
Nakresleno podle skutečných souhvězdí na nebi a s vyznačenou hlavní hvězdou.


Kozoroh / CAPRICORN

Nejmenší zvířetníkové souhvězdí bývá znázorňováno jako napůl koza a napůl ryba. Kozoroh byl Řeky spojován s bohem Panem, který měl částečnou podobu kozla a na útěku se proměnil v rybu.

Algedi (alfa Capricorni) je ve skutečnosti dvojhvězda již tvoří žlutý veleobr Alfa1 (též Algedi Prima) a oranžový obr Alfa2 (též Algedi sekunda).


Vodnář / AQUARIUS

Vodnář podle řecké mytologie přestavuje sličného mladého pastýře – nebo trojského prince – Ganyméda, který byl unesen bohem Diem, aby na Olympu sloužil jako číšník. Obvykle bývá znázorňován jak vylévá vodu z džbánu.

Sadalmelik hvězda označující Vodnářovo pravé rameno je stejně jasný jako Salsuud na jeho levém rameni. Oba jsou žlutí veleobři. V souhvězdí nalézáme též Mlhovinu Saturn, nacházející se pod levou rukou Vodnáře a jmenující se takto podle vizuální podobnosti se Saturnem.  Mlhovina Šroubovice se nachází se u levého bérce Vodnáře. Ta zase pro změnu vypadá jako boží oko.


Ryby / PISCES

Souhvězdí ryb najdeme podle výrazné skupinky hvězd, které se říká Kroužek a jež vyznačuje tělo jedné z ryb. Druhá Ryba je natočená na druhou stranu. Obě ryby jsou za ocas svázány stuhou, jejíž záhyb představuje hvězda Alrescha. Podle řeckého mýtu se v ryby proměnila bohyně Afrodita se svým synkem Érotem na útěku před netvorem Týfónem.

V souhvězdí ryb leží bod, v němž Slunce jednou ročně překračuje nebeský rovník. Nazývá se bod jarní bod rovnodennosti. Dříve se nacházel v Beranu.


Beran / ARIES

Jde o poměrně nevýrazné, těžko identifikovatelné souhvězdí. Podle řecké legendy jde o berana se zlatým rounem, kterého hledal Iásón a jeho Argonauti. Před více než 2 tisíci lety Beran obsahoval jarní bod rovnodennosti, v současné době se nachází ve znamení Ryb.

Hlavní hvězda žlutooranžový obr Hamal je asi 90 x jasnější než Slunce a je od nás přibližně 66 světelných let. Její název v arabštině znamená jehně. Další významná jasná hvězda je Sheratan (dvojhvězda) a nachází se u levého ucha Berana.


Býk / TAURUS

Podle řeckého mýtu je Býk sám bůh Zeus, který v tomto převtělení unesl krásnou pannu Európu. Souhvězdí obsahuje dvě proslulé hvězdokupy. U Hlavy (přibližně  kolem hvězdy Théta Tauri která je pod pravým okem Býka) se nachází rozsáhlá hvězdokupa Hyády. Obsahuje asi 200 hvězd a je to nejbližší hvězdokupa vůči Zemi vůbec. Rameno zvířete pak obsadila hvězdokupa Plejády. Šest hvězd z Plejád je viditelných pouhým okem včetně té nejjasnější Alcyone.

Hlavní hvězda souhvězdí Býka se jmenuje Aldebaran. Nachází se v blízkosti pravého oka Býka. Je to červený obr a je čtrnáctou nejjasnější hvězdou na nočním nebi. U pravého rohu Býka se nachází pozůstatek supernovy z roku 1054, která byla tak jasná že byla vidět i ve dne. Nazývá se Krabí mlhovina.


Blíženci / GEMINI

Blíženci představují mýtická dvojčata Kastóra a Polluxe. V řecké mytologii to byli synové spartské královny Lédy. Otcem „nesmrtelného“ Poluxe byl prý Zeus a otcem smrtelného Kastora byl Lédin manžel král Tyndareos. Bratři se plavili za Zlatým rounem na Iásánovi lodi Argo. Dvě hlavní hvězdy se jmenují Castor – modrobílá vícenásobná hvězda a Pollux – oranžový obr, který je o něco jasnější než Castor. Hvězdy označují hlavy dvojčat.

V souhvězdí Blíženců se nachází mlhovina Eskymák někdy také zvaná Klaunova tvář. Vypadá jako tvář obkroužená kapucí z huňaté kožešiny. Nachází se zhruba ve středu těla Polluxe. Malým dalekohledem vypadá jako disk, k rozpoznání detailů je potřeba velký dalekohled.


Rak / CANCER

Nejméně výrazné hvězdné znamení Rak, představuje prý kraba, který zaútočil na hrdinu Herkula, když bojoval s mnohohlavou příšerou Hydrou.

Hlavní hvězda Acubens (Alfa Cancri) umístěná na levém klepetu a její jméno skutečně arabsky znamená klepeto. Ve skutečnosti je to dvojhvězda se dvěma červenými trpaslíky u sebe, takže na první pohled vypadá jako jedna hvězda.


Lev /LEO

Lev možná jako jediné souhvězdí vypadá složením hvězd celkem jako lev, řekla bych. Měl by to prý být lev zabitý Herakulem z řeckých mýtů. Byl to jeho první z 12 úkolů. Hlavní hvězda souhvězdí Lva je Regulus – v místě srdce Lva. Je to nejjasnější hvězda souhvězdí.

Pod tělem Lva lze už malým teleskopem spatřit množství spirálních galaxií (s neromantickými označeními: M65, M66, M95, M96). Další zajímavostí je, že každý rok v listopadu, projde země pásem částic v dráze komety Tepel-Tuttle a na obloze se objeví meteorický roj Leonid. Obvykle nebývá příliš intenzivní, ale v roce 1833 prý padající hvězdy zaplnili oblohu jako sněhové vločky ve vánici.


Panna / VIRGO

Panna je nejrozsáhlejší souhvězdí zvěrokruhu a druhé největší na obloze. V řecké mytologii má hned několik předobrazů: 1/ rolnická bohyně Deméter držící obilný klas (klasicky ale v druhé ruce takže hlavní hvězda Spica by byla přesně na klasu). 2/Bohyně práva Diké propojená se souhvězdím Vah, držíc v ruce nástroj spravedlnosti.

Nejjasnější hvězda je Spica a je to ve skutečnost dvojhvězda, jejíž složky obíhají tak blízko sebe, že si vzájemně deformují svůj tvar. V souhvězdí Panna nalezneme velkou kupu galaxií, mající přes 2000 členů, nacházejí se na její pravém křídle. Mnohé jdou pozorovat i malým dalekohledem.


Váhy / LIBRA

Souhvězdí se nachází v části oblohy, které dříve patřila Štíru, staří Řekové také tuto skupinu hvězd nazývali Klepeta štíra. Od 5. stol před naším letopočtem jej Římané začali znázorňovat jako rovnoramenné Váhy. Je to nejméně nápadné souhvězdí zvěrokruhu a jako jediné představuje neživou věc. Váhy jsou pojímány jako nástroj spravedlnosti (nesený sousední Pannou).

Jména nejjasnějších hvězd jsou arabským pozůstatkem řeckého pojetí: Zubenelgenubi (Alfa Librae) arabsky znamená Jižní klepeto. Jedná se o dvojhvězdu z modrobílého obra a bílé hvězdy. Zubeneschamali (Beta Librae) znamená Severní klepeto. Je to bílá hvězda, nejjasnější ve Vahách, ležící na pravém rameni Vah.


Štír / SCORPIO

Výrazné souhvězdí se lehce pozná podle hákovitého útvaru, který vyznačuje štíří ocas. Právě v něm leží bohatá hvězdná pole mléčné dráhy směrem ke středu Galaxie. Štír představuje démonického tvora, který na příkaz Bohyně Gaii na nebesích věčně pronásleduje lovce Oriona.  Mýty vyprávějí že tito dva věční protivníci byli záměrně umístěni na opačné strany oblohy, takže, když Štír vychází, Orion zapadá.

Antares, Štírova nejjasnější hvězda, červený veleobr, vyznačuje srdce zviřete. Antares má 800 x větší průměr než Slunce! Pro představu: telefonnímu hovoru by trvalo více než hodinu, než by dospěl z jedné strany na druhou. Druhá nejjasnější hvězda je Shaula, jejíž jméno arabsky znamená „žihadlo“ leží na konci štířího ocasu.


Střelec / SAGITTARIUS

Velké souhvězdí představující mýtického kantaura (napůl člověka, napůl koně) jak napíná luk. Hlavní hvězda Rukbat – modrobílá hvězda. Nejjasnější hvězdou je pak Epsilon (Kaus Australis) ležící na pravé přední noze kantaura.

Střelec obsahuje hustá hvězdná pole Mléčné dráhy, protože v jeho směru se nachází střed naší galaxie. Objekty které ve Střelci zaujmou: mlhovina Laguna, mlhovina Trifid, mlhovina Omega, mlhovina Červený pavouk, M22 kulová hvězdokupa. Všechny objekty se nacházejí v oblasti kolem luku.


Všechny obrázky jsem nakreslila, jak jsem nejlépe uměla.
Najdete je v tištěné formě v Astro diáři 2019 a Astro kalendáři 2019.

 

Autorka: Květa Kolouchová
Zdroj odborných informací: kniha Hvězdy – úplný obrazový průvodce vesmírem


Ostatní související články

Prohlídka Astro diáře 2019
Prohlídka Astro Kalendáře 2019
Momentky z tvorby diáře a kalendáře 2019
Vznik úvodního obrázku diáře a kalendáře 2019