FB Soutěž o diíře

Jaká zvířata vybrat do diáře a kalendáře 2016 byl úkol hodný porotců talentové soutěže. Nebylo to úplně snadné. Nakonec rozhodla především tři kritéria:
náhled všech

  1. Má zvíře nějakou vztažnost k naší krajině? Jsme na něj „zvyklí“? Máme s ním historicky osobní zkušenost? To vyloučilo lva, slona, žirafu atd…
  2. Chce se mi toto zvíře nakreslit? Líbí se mi? Mám k němu vztah?
  3. Pestrost. Chtěla jsem zástupce ze všech říší. Šelmy psovité i kočkovité, plazi, hmyz, ptáci (i vodní), hlodavci, kopytníci (sudo i licho)…

Bohužel nedošlo na vodní živočichy, což jsem původně chtěla vykompenzovat dvěma delfíny na obálce. Z nich ale sešlo (nesplňují podmínku č.1) a tímto se vodním tvorům a obojživelníkům omlouvám. Kandidátů z našich končin bylo mnohem víc. Například pavouk, jezevec, sokol, vrána, havran, hlemýžď, žába, kočka, liška, had, páv, zajíc, mravenec… ale do první 12 se dostali jen tito:

náhled všech v radě

medvěd, sova, jelen, divočák, vlk, veverka, ještěrka, rys, labuť, motýl, orel, kůň


Medvěd

1-medvědK lednu jsem přiřadila medvěda. Jako silové zvíře je nositelem klidu a sebepoznání. Připadá mi, že energie medvěda koresponduje alespoň z části s kvalitami saturnského Kozoroha.

Zimní spánek medvěda je symbolem stáhnutí se vnitřně do sebe samotného, schopnost vstoupit do velké prázdnoty, ve které panuje ticho. Díky tomu poznáváme, učíme se a zpracováváme. Navíc medvěd jako silové zvíře poskytuje pocit bezpečí, uzemnění a stabilitu na naší cestě životem.

Kvality medvěda:
klid, vyrovnanost, sebepoznání, najít odpovědi v sobě, síla, neohroženost, uzemněnost, dosažení cíle…


Sova

2-sova

V únoru vládne letos moudrá sova. Její síla tkví v moudrosti a pravdě. Uranský Vodnář to k jejím kvalitám také nemá daleko.

Sova sedící tiše na větvi a má dokonalý přehled o dění okolo sebe. Dokáže bez jakéhokoli pohybu zaměřit zvuk či pohyb v krajině. Symbolicky je její zrak tak ostrý, že projde naskrz čímkoli a žádné tajemství ji nezůstane skryto. Medicína sovy je vidět za hranice viditelného. 

Kvality sovy:
moudrost, pozorovat a dívat se pod povrch, rozpoznání iluzí a klamů, poznat pravdu, jasnovidectví, magie…


Jelen

3-jelen

K citlivým neptunovským Rybám a měsíci březnu jsem letos přiřadila jelena. Jeho energie je vznešená a jemná

Jelen je král lesa, prochází jím majestátně s přirozenou korunou, kterou nese sebejistě a s elegancí sobě vlastní. Často byl spojován se stromem života. Byl zvířetem zasvěceným slunci. Pro shoz a nové dorůstání paroží se stal symbolem přírodního koloběhu a obnovení energie.

Kvality jelena:
jemnost a vznešenost ducha, soucit, láska, citlivost a moudrost, naslouchání a analýza jemných podnětů…


Divočák

4-divočákK impulzivnímu marsovskému beranu a měsíci dubnu jsem přiřadila divočáka. Je to chlapík vskutku bodrý. Poukazuje na sílu odvahy.

Kanec je obyvatel lesa, který byl díky své síle občas uctíván jako přemožitel bohů. Nese v sobě archetyp „neohroženého bojovníka“ a jako silové zvíře nám dodává sebedůvěru a odvahu postavit se za sebe a svou věc. 

Kvality divočáka:
konfrontace, odvaha, bojovnost, dar postavit se lidským slabostem a proměnit je v sílu, plodnost, hojnost a vitalita…


Vlk

5-vlkK měsíci  květnu a ke znamení Býka, jsem pro kvality věrnosti přiřadila vlka. Jeho dar tkví v síle oddanosti a učení. Přestože je vlk oddaný, zachovává si svou svobodu a nezávislost.

Od vlka se učíme jak vytvořit rovnováhu mezi individualitou a společenstvím. Existují chvíle, kdy musí jít svou vlastní cestou a dát najevo své já – svobodnému duchu někdy stačí jen společnost měsíce. Umí ale také být členem smečky a užívat si společnosti, lásky, pospolitosti a společný cíl.

Kvality vlka:
učitel, poznání své pravdy, správné činy, individualita, sounáležitost s komunitou, sdílení, věrnost a oddanost…


Veverka

6-veverkaKoho jiného než merkurovského Blížence propojit s veverkou? Kvůli jejich pohyblivosti, rychlosti a hravosti jsou podle mě velmi povahově kompatibilní. Veverka je tedy přiřazena k měsíci červnu.

Veverka umí být nevyzpytatelná a přelstila již mnoho lovců. Její schopnost rychle se přizpůsobit je inspirativní. Díky své dovednosti dělat si rezervy a zásoby do budoucna je vždy připravená. Navíc je roztomilá, když si tak poskakuje ve větvích a budí dojem bezstarostnosti či hravosti…

Kvality veverky:
hravost, rychlost, umět plánovat a přesto důvěřovat, být připraven na změnu, intuice, umět pustit a odevzdat to nepotřebné…


Ještěrka

7-ješterkaK červenci a znamení Raka jsem přiřadila ještěrku. V šamanské tradici je nositelkou síly snění. To s lunárním Rakem koresponduje.

Ještěrky se rády nehybně vyhřívají na slunci. Zrovna tak si rády hoví ve stínu velkých kamenů. Leží se zavřenýma očima a sní svůj sen. Její medicína nás vyzývá věnovat se svým snům. Přisuzuje se jí též trpělivost a v neposlední řadě rychlost a hbitost, jak jsme snad všichni zažili.

Kvality ještěrky:
snění, věnovat pozornost snům a symbolům, přijmout svůj stín, postavit se svým strachům, rychlost a hbitost…


 

Rys

8-rysKandidátů pro znamení Lva a srpen bylo hodně, zákonitě jsem chtěla kočkovitou šelmu. Nakonec jsem vybrala rysa a jeho sílu odevzdat se Vyššímu Já.

Rys je v šamanské tradici spojován s jasnovidectvím, je to strážce tajemství. Umí mlčet. Učí nás v klidu vyčkávat a pozorovat, ponořit se do tichého prostoru uvnitř a nechat Vyšší Já aby ukázalo své tajemství.

Kvality rysa:
umění mlčet, odevzdat se Vyššímu Já, poznat tajemství, najít ztracený poklad, hloubka, jasnovidectví…


Labuť

9-labutěČistota a dokonalost znamení Panny rezonuje s půvabem Labutě, proto jsem jí přiřadila k měsíci září. Síla labutě tkví v jejím půvabu a odevzdanosti.

O labutích se říká, že jsou celý život oddané jedinému partnerovi. V šamanské tradici se však její odevzdanost a důvěra vztahuje na Velkého Ducha. I já věřím, že věrnost je smysluplná a svobodná, je-li směřována Lásce a vlastnímu srdci, neřku-li Velkému Duchu..

Kvality labutě:
krása, půvab, ženskost a jemnost, elegance, věrnost, odevzdanost, uvolnění, uzdravení a proměna života, zamilovanost a erotika…


Motýl

10-motylVzdušné Váhy ideálně vystihne jedině vážka nebo motýl. Opět je to po Panně velmi ženské znamení, kterému vládne sama Venuše, bohyně krásy a lásky. Kvůli těmto atributům motýl patří k říjnu. Přináší mu sílu proměny a lehkost bytí.

Motýl a všechna jeho předchozí stadia (vajíčko, larva, kukla) jsou symbolem proměny a nutí nás ptát se, co je další krok na naší cestě transformace. Navíc do života vnáší křehkost, lehkost a eleganci. Přináší mu pestrost a barvy. 

Kvality motýla:
transformace, proměna, nechat odejít minulost, udělat další krok na své cestě, lehkost, elegance, plynutí, zranitelnost a vnitřní síla…


Orel

11-orelK listopadovému štíru prostě patří orel. Už jen čistě z tradice. V mystických učeních se totiž štír do orla proměňuje a povznáší. Přináší a projevuje tak sílu svého ducha a vnitřní svobody.

Let orla je symbolem nadhledu, svobody a síly ducha. Jeho medicína nás povznáší k duchovním světům a přináší osvícení. Pomáhá nám povznést se nad světskou rovinu, otevřít se inspiraci a tvořivé vizi, kterou zase sneseme na zem.

Kvality orla:
duch, spojení s duchovními světy, léčení, povznést se, svoboda, nadhled, otevřít se vnitřnímu vedení, tvořivé vize…


Kůň

12-kunK prosinci mi vyšel kůň. Střelci vládne Jupiter a zřejmě také Chiron. Je propojen s kentaurem (muž s tělem koně). Kůň je symbolem dynamické síle rychlosti a směru.

Kůň nám poskytl ohromný dar. Bez něj jsme poutaní k zemi, těžcí a pomalí. S koněm se stáváme volní, lehcí a svižní jako vítr. Dodnes měříme výkon motoru v koňských silách. Koně si zaslouží naši podporu, lásku a péči.

Kvalit koně:
síla a její moudré použití, rychlost, aktivita, dynamičnost, směr a dosažení cíle, sdílení nadání, talentů a schopností…


 Jaké je Vaše silové zvíře?

Našli jste svého oblíbence? Neřiďte se měsícem narození, ten v tomto diáři není klíčový. Důležité je s čím rezonujete. Silová zvířata máme prý dvě neměnná po celý život. Několik dalších silových zvířat máme v životě jako průvodce, ty se mohou měnit. Jeden systém pracuje se 7 zvířaty (přiřazuje je k čakrám), jiný říká, že silových zvířat máme 9. Zvířata mohou být našimi pomocníky, rádci a ochránci. Každé disponuje jinou silou, kvalitou a energií


Ostatní fotogalerie

Prohlídka diáře 2016
Prohlídka nástěnného kalendáře 2016
Momentky z tvorby diáře 2016