Příběh diáře
Nápad vytvořit originální a barevný lunární diář s přesahem, rozuměj: aby nesl nějakou inspirativní myšlenku či poselství, ke mě přišel na jarní rovnodennost v roce 2008.
Prostě mi chyběl v nabídce tehdejších diářů. A tak jsem začala tvořit a testovat...
Historie diáře ve třech obrázcích
1. verze kalendáře síly
2. verze kalendáře síly
3. verze kalendáře síly
Podrobnější historie diáře síly
Když to vezmu podrobněji a s povídáním, tak se budeme muset vrátit do okamžiku tenkrát před lety, kde to všechno začalo… Do dávné temné minulosti, pod lampičkou, s barvičkami.
Kdesi ve Skalce u Doks, na naší permakulturní farmě, kde jsem žila a pěstovala podle vlivu Luny. Kde v období kolem jarní rovnodennosti v roce 2008 se zrodil v mých myšlenkách nápad, vytvořit krásný, barevný, přehledný, lunárně-sluneční diář. Tak jsem ten nápad začala zpracovávat a vytvářet první modely.
Začalo to skicami...
Nemůžu si pomoc, ale fascinuje mě, že z těch čmáranic vždycky něco vznikne...
První návrh diáře - nejvíce alternativní
Jak vidíte, první verze diáře byla nejvíce alternativní – celá kruhovitá. Takže plánovat a psát se mělo přímo do té spirály. Můžete si navíc všimnout, že měsíc nezačínal 1. kalendářním dnem, ale novoluním. Proto se spíše jednalo například o březnový lunární cyklus než o březen, jak ho známe.
Slepila jsem si z toho celý diář. A vskutku jsem se poctivě pokusila tento model začít používat…
Po pravdě řečeno, praktické to moc nebylo :-). Ne, vůbec to nebylo praktické. Už v srpnu téhož roku jsem to vzdala a začala hledat nějakou kompromisnější variantu, která zachová spirálovitou strukturu času a přesto bude praktická.
Druhý návrh diáře - více nohami na zemi
Nakreslila jsem si nový diář, kde bylo obojí: spirála i normální kolonky na plánování.
Tento nový diář jsem úspěšně používala až do konce roku 2008.
Třetí návrh diáře - praktický a použitelný
V další verzi diáře pro rok 2009 jsem i vnitřní spirálu upravila tak, aby zahrnovala dny pouze z daného měsíce. Tak skončil úlet: „březnový či prosincový lunární cyklus“ a stal se z něj normální březen nebo prosinec nebo jakýkoliv jiný měsíc :-). Zde srpen:
Chtěla jsem, aby v nákresu nov zůstával vždy dole a úplněk nahoře. Proto se musela začít měnit spirála. Takže na každý měsíc byla jiná verze spirály. Je to z toho důvodu, že lunární měsíc trvá 29,5 dne, ale délka kalendářního měsíce se mění od 28-31dní. Chci-li tedy mít nov stále dole a úplněk stále nahoře, musím začít otáčet spirálou… :-). Po letech ani na tomto modelu nelpím, ale spirála uprostřed je jeden fundamentů diáře napořád. Protože čas plyne do kruhu. Nebo pořád věříte iluzi, že čas je nudná šedá přímka? :-)
Síto zpětné vazby
Nový diář, tehdy jsem ho nazvala PŘÍRODNÍ KALENDÁŘ 2009, jsem vytvořila v 25 kusech a rozdala ho přátelům a známým, aby ho vyzkoušeli a řekli, jestli to k něčemu je...
A asi bylo, protože v roce 2010 jsem se rozhodla, že kalendář pro rok 2011 nechám vytisknout a vydám pro veřejnost.
A od té doby jsem se nezastavila...
Diáře od roku 2011-2024
Tištěný diář versus ten tehdy, kdy jsem si kreslila všechno ručně, ta čísla, čísla a další čísla... to je úplně jiný příběh. Ale to zase jindy.
Diář má od začátku svoji filosofii
Pokaždé vychází s jiným tématem i jménem. První roky jsem diářem vždy uctila nějakou říši či oblast: říši minerálů, rostlin (houby, byliny, stromy) a zvířat.
Zaměřila jsem se i na svět vztahů, čaker, archandělů, astrologických znamení i na abstraktní svět kvalit a mandal.
Do jubilejního desetiletého vydání diáře Vděčnosti 2021 jsem přidala i téma numerologie a posvátné geometrie. Následoval Lotosový meditační diář 2022.
A od roku 2023 se hlouběji zaměřuji na dlouhověkost, vitalitu, omlazení a léčení...
Srdečně Vám děkuji, že jsme spolu na této cestě. Velmi si toho vážím a jsem vděčná za každou zpětnou vazbu.
autorka: Květoslava Kolouchová Králová